Liberatura – Rysunek słowa. Przestrzeń litery. Warsztaty dla studentów i absolwentów uczelni artystycznych
14.04.22 (czwartek), godz. 14.30–17.30, Beautiful Tube (poziom 1), wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy*
prowadzenie: dr Marcelina Groń, prof. Daria Milecka (ASP we Wrocławiu)
Pokaz wraz z krótkim wykładem ma na celu zapoznanie słuchaczy z najnowszymi tendencjami sztuki współczesnej, na przykładzie nowego gatunku sztuki z pogranicza sztuk wizualnych i literatury, który nazywa się LIBERATURĄ. Będzie to również badanie percepcji nowych gatunków sztuki na przykładach liberatury.
W czasie krótkiego wykładu zostanie pokazana historia sztuki z perspektywy relacji Słowa i Obrazu, na przykładach różnorodnych związków tych mediów na przestrzeni wieków.
W trakcie warsztatu uczestnicy doświadczą w praktyce specyficznych jakości materii Słowa i Obrazu, spróbują w trakcie realizacji własnych i wspólnych prac znaleźć sposób na ich wzajemna koegzystencję.
grupy odbiorców: Warsztat kierowany do studentów i absolwentów uczelni artystycznych.
Oprowadzanie kuratorskie Patrycji Sap
21.04.22 (czwartek), godz. 18.00, poziom 3, wstęp bezpłatny
prowadzenie: Patrycja Sap
Odbiór pogłębiony. Kameralne spotkania przy wybranych pracach na wystawie
27.04.22, 25.05.22 (środy), godz. 16.00–18.00, poziom 3., wstęp w cenie biletu
W wybrane środy raz w miesiącu nasze mediatorki i mediatorzy, gotowi do dyskusji i odpowiedzi na pytania, będą czekać na Was przy swoich ulubionych pracach artystów i artystek. W trakcie spotkań uważnie i bez pośpiechu przyglądniemy się tym dziełom, zbadamy jakie budzą w nas odczucia i emocje po to aby jeszcze głębiej odbierać sztukę.
Rozrusznik on-line
publikacja: maj 2022
Publikacja kierowana do osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich opiekunów. Ćwiczenia plastyczne i opisy prac ułatwiają odbiorcom zgłębienie treści i problemów poruszanych na wystawie.
Niedzielne Warsztaty Rodzinne: Miękkie linie
8.05.22 (niedziela), godz. 13.30–16.30, Beautiful Tube (poziom 1), wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy*
prowadzenie: Olga Budzan
Warsztat dotyczy pracy z zapisem rysunkowym w technice haftu na tamborku jego tematem będzie łączenie tradycyjnych sposobów obrazowania z poprzednich wieków z włączaniem elementów z życia codziennego naszych czasów.
grupy odbiorców: Osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami, rodziny z dziećmi
Harmonia w bieli. Warsztaty dla Seniorów
12.05.22 (czwartek), godz. 13.00–16.00, Beautiful Tube (poziom 1), wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy*
prowadzenie: dr Sylwia Owczarek
Codziennie jesteśmy atakowani dużą ilością intensywnych bodźców. W internecie, na ulicznych reklamach, w telewizji. Obrazy, które aktualnie do nas docierają, są złowieszcze, nerwowe, a trwanie z nimi wywołuje niemoc, zmęczenie, a ostatecznie może przygaszać wrażliwość. Warsztaty są propozycją, która pozwoli skupić się na „tu i teraz”, wyciszy emocje i zaangażuje na łagodnym działaniu.
Artystyczną podróż z Triennale Rysunku rozpoczniemy od omówienia prac Agnieszki Łakomej „Via Lucis” oraz tryptyku Mateusza Majchrzaka „Strefa rzeczy świętych”. Obie prace łączy stonowana kolorystyka oraz kolista forma, która ma charakter medytacyjny.
Podczas warsztatów wykorzystamy ten kontemplacyjny potencjał, wyciszając zmysł wzroku i uruchamiając dotyk. Wykonamy prace, w których kolor całkowicie zostanie wyeliminowany.
Posługując się jedynie białymi tekstyliami i papierami stworzymy kolaż, w którym poszczególne plamy wyróżnią się subtelnym tonem i fakturą. Uczestnicy będą pracować na kartonie o wymiarach 50 × 50 cm. Podczas pracy będziemy wycinać, rozdzierać, zgniatać — tak by poszukiwać nowych jakości w klasycznych materiach.
Rysunki zaangażowane. Warsztaty rodzinne w ramach Nocy Muzeów 2022
14.05.22 (sobota), godz. 17.00–19.00, Beautiful Tube (poziom 1), wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy*
prowadzenie: dr Sylwia Owczarek
Sztuka odpowiada na różne potrzeby i oprócz tej estetycznej, chętnie angażuje się w konteksty społeczne. Łączy nieoczywiste elementy, dopisuje nowe znaczenia i swoim własnym językiem komentuje rzeczywistość. Podczas krótkiego oprowadzania zapoznamy się z pracami Izabeli Olesińskiej “Supermarket” i Mateusza Kokota “Hidden in plain sight”. Z pozoru te dwie artystyczne postawy dzieli wszystko. Olesińska praktykuje drobiazgowy rysunek linearny, a praca Kokota to wydruk 3D. Jednocześnie każda z nich jest wrażliwym spojrzeniem na społeczeństwo i współczesną kulturę.
Uczestnicy warsztatów otrzymają ceramiczne talerze, które posłużą jako płótno do indywidualnego, zaangażowanego komentarza. Talerze już na wstępie implikują wiele znaczeń: spożywanie posiłku, stół jako miejsce spotkań rodziny, element tradycji, gościnność, ale też pusty talerz jako samotność, niedobór czy odejście. Pracę rozpoczniemy od wykonania projektów na papierze, z których powstaną szablony, do przeniesienia na talerz. Ceramikę uzupełnimy syntetycznym rysunkiem oraz tekstem, które scalą przekaz symboliki przedmiotu z ideą artystyczną. Podjęte tematy mają rezonować z wrażliwością twórcy. Wykorzystane farby umożliwią ich wypał w zwykłym piekarniku (w zakresie uczestników). Obiekty, które powstaną, będą oderwane od funkcji użytkowej.
grupy odbiorców: 13+ (w ramach Nocy Muzeów)
Subiektywne oprowadzanie Olafa Brzeskiego w ramach Nocy Muzeów 2022
14.05.22 (sobota), godz. 20.00–21.00, poziom 3, wstęp bezpłatny
Formy szablonowe. Warsztaty dla podopiecznych Fundacji Dialogu Kultur
16.05.22, godz. 9.00–12.00, Beautiful Tube (poziom 1), warsztat dla grupy zorganizowanej
prowadzenie: dr Sylwia Owczarek
Warsztaty rozpoczniemy od omówienia prac Grzegorza Greli „Obey” oraz Marka Grzyba „Map 02”. Skupimy się na ich graficznej formie, w przypadku Greli – płaskiej i przestrzennej u Grzyba. Inspiracją będzie dla nas minimalistyczna kolorystyka obu dzieł oraz wyrazista architektonika plamy. Zastanowimy się nad funkcją kontrastu w obrazie, symboliką koloru oraz budowaniem przestrzeni za pomocą nawarstwiania plam. Istotą działania będzie śmiały gest, operowanie dużymi płaszczyznami i nietypowe narzędzia. Uczestnicy będą pracować na szarym kartonie w formacie 50 × 70 cm. Samodzielnie stworzą szablony, a za pomocą szerokich pędzli i wałków malarskich utworzą mocne w formie znaki graficzne.
grupy odbiorców: Fundacja Dialogu Kultur (także osoby z Ukrainy)
(Nie) oglądaj się za siebie. Warsztaty dla Seniorów
20.05.22 (piątek), godz. 16.00–19.00, Beautiful Tube (poziom 1), wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy*
prowadzenie: dr Daniela Tagowska (ASP we Wrocławiu)
Warsztat poruszający aktywnie tematykę związaną z historia przesiedleń ludności kresów wschodnich II RP na tzw. Ziemie odzyskane. Chcemy umożliwić wspólną pracę seniorów, którzy są żywymi świadkami historii (lub pamiętają opowieści bliskich) ze studentami, uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Efektem warsztatów będą wspólnie stworzone prace oparte o mapy i naniesione na nie osobiste zapiski, wspomnienia.
* zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy [link] lub telefonicznie 71 356 42 53
Miejsce: Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2, Wrocław