Wydarzenie Open Call: „Nie oglądaj się za siebie”

Termin nadsyłania zgłoszeń 5.02.2022

Wydarzenia

Open Call: „Nie oglądaj się za siebie”

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do udziału w Triennale Rysunku Wrocław 2022! Hasłem tegorocznej edycji jest „Nie oglądaj się za siebie / Don’t look back”. Na Wasze pomysły czekamy pod adresem: opencall@trwro.pl.

Hasło przyszłorocznego Triennale Rysunku, „Nie oglądaj się za siebie / Don’t look back”, prowadzi przez szereg odniesień i skojarzeń: kieruje nas w (lepszą) przyszłość poprzez odrzucenie przeszłości, ale też – przewrotnie – zwraca spojrzenie w przeszłość, w niezgodzie lub braku żywej relacji z rzeczywistością.

Hasło jest dobrą „życiową radą”, zaleceniem, ale też wyraźnie brzmiącym nakazem. Dotyczy zarówno osobistych historii, historii narodów, jak i całych kultur. Żona Lota, przez swoje nieposłuszeństwo, ale też straceńczą próbę zaakcentowania swojej podmiotowości, gdy odwraca się za siebie – zamienia się w słup soli. U Orfeusza, spojrzenie za siebie powoduje utratę ukochanej. Z kolei w jednej ze słowiańskich legend, na poszukiwaczy krańca świata, którzy zwątpią w swój cel, czeka los zamienionych w głaz. Odwrócenie się jest więc momentem zawahania, świadectwem wątpliwości, zaniechaniem, którego prawdopodobną konsekwencją będzie utracenie celu.

Wezwanie, by nie oglądać się za siebie, to bardzo współczesny slogan. Wsłuchując się w jego brzmienie, można usłyszeć szorstkie skrzypienie tysięcy butów mknących przez ulice miast, korytarze budynków korporacji i urzędów. Ich pęd kontrastuje z mozolnym przesuwaniem się stóp tych, którzy próbują dotrwać do końca dnia. Wrażliwe ucho dosłyszy w nim kroki budowniczych i burzycieli. Rozpozna charakterystyczny, daleki pogłos marszowego kroku oraz chaotyczne dźwięki pochodzące od tych, którzy przed czymś lub skądś uciekają. „Nie oglądaj się za siebie” to wreszcie rada nie tylko dla niefortunnie zakochanych, ale też mocno brzmiący głos tych, którzy kogoś porzucają, zostawiając ich własnemu losowi.

Znajdując się w ciekawym, trudnym, być może kluczowym momencie dla świata, bogaci o doświadczenia, które jednostkom i społeczeństwu przyniosła ostatnia pandemia, zwracamy się w kierunku niewiadomego, świadomi nieuchronności przełomu w sensie obyczajowym, społecznym, ekonomicznym, politycznym, klimatycznym i technologicznym. Przeprawiając się na drugi brzeg, rozważamy, co zachować, a co zostawić za sobą, co potraktować jako balast zbędnych złudzeń, a co uznać za bezcenne. Chcemy zapomnieć wszystko, co niepotrzebne i zachować w pamięci tylko to, co może się przydać w dalszej podróży.

Kreśląc plany i tworząc mapy, przygotowywane są schematy działań, opracowywane strategie i podejmowane decyzje. Hasło „Nie oglądaj się za siebie” wydaje się prowadzić rękę rysownika pozostawiającego zdecydowane linie, wyznaczającego granice form ustanawianych w nieznany dotąd sposób. Nieodwracalność gestu pozostawienia znaku na płaszczyźnie obliguje. Nie można go cofnąć.

OPEN CALL Triennale Rysunku Wrocław 2022 skierowany jest do wszystkich twórców, bez względu na wiek i wykształcenie, dla których ważnym środkiem wypowiedzi jest rysunek. Celem organizatorów jest zaprezentowanie wartościowych i nowatorskich działań, które pozwolą opisać obecny stan poszukiwań twórczych w tym zakresie. Oczekiwane są propozycje różnorodne pod względem formalnym, odnoszące się do pojęć zasygnalizowanych w haśle przewodnim lub podejmujących temat wchodzący z nim w polemikę.

Zgłoszenia do konkursu mogą dotyczyć zarówno prac powstałych na papierze przy użyciu klasycznych rysunkowych narzędzi, jak i propozycji realizowanych w innych technikach, reprezentujących szeroko rozumiane myślenie rysunkowe. Organizatorzy są otwarci na propozycje w formie rysunków na płaskich powierzchniach, jak i w formie obiektów rysunkowych, instalacji, form interaktywnych i efemerycznych, wideo i performance.

Od ponad 50 lat organizatorzy Triennale Rysunku podnoszą tę samą kwestię: czym różnią się od swoich poprzedników współcześni artyści, w jaki sposób posługują się rysunkiem i jak go definiują. Mamy nadzieję, że kolejna edycja Triennale uwidoczni przemiany, jakie dokonały się w ostatnich latach w tym zakresie.

Podstawowe informacje:

  • zgłoszenia: do 5 lutego 2022
  • hasło: „Nie oglądaj się za siebie / Don’t look back”
  • adres kontaktowy: opencall@trwro.pl
  • miejsce: prace prezentowane będą w Muzeum Współczesnym Wrocław
  • termin Triennale Rysunku Wrocław 2022: 7.04 – 23.06.2022
  • w konkursie przewidziano nagrody, m.in. Grand Prix / Nagroda Prezydenta Wrocławia w wysokości 10 000 zł